FAQ

V akvaristické knížce jsem se dočetl o halančících. Ptal jsem se v různých obchodech s rybičkami, ale nikde nejsou k sehnání. Poradíte mi, jak je mohu získat? Jaké druhy si mám pro začátek pořídit, aby mi brzy neuhynuly?
Jiří Švejda, 14 let

Jirko, halančíky opravdu běžně neseženeš. Všeobecně je rozšířeno, že jsou to rybky, které se dožívají krátkého věku a že jsou náročné na chov. Není to pravda, mají jen zvláštní nároky. Když je dodržíš, určitě budeš mít z jejich chovu radost a dočkáš se i mláďat.

Poradím ti, jaké zásady bys měl dodržet:

- Halančíci nejsou ryby pro začátečníky, měl bys mít zkušenosti z chovem jiných rybek, např. živorodek.

- Halančíci nejsou rybky vhodné do společenského akvária s jinými druhy. Nejlépe jim vyhovuje samostatné akvárium. Můžeš mít pohromadě jen některé snášenlivé druhy, např. Fundulopanchax gardneri, kteří se pohybují ve středu vodního sloupce a Aplocheilus lineatus, které jsou hladinovými rybkami; doplnit je mohou sumečci rodu ancistrus.

- Halančíky můžeš chovat v běžné vodovodní vodě, nemusíš ani vzduchovat, ale občas, nejméně 1x za 14 dní, jim vyměnit třetinu vody. Běžným druhům vyhovuje pokojová teplota vody, tedy okolo 22 - 24 °C. Nevadí jim krátkodobý pokles teplot pod 20 °C, pozor si ale dej v létě na přehřátí v bytě, při teplotě nad 26 °C už hynou!

- Dobré je mít akvárium osázené "halančíkářskými" rostlinami, jako jsou microsorium, bolbitis, vesicilaria, anubiasy. Rybky zde najdou vhodné úkryty. I u běžných druhů bývají samečci agresivní k jiným samcům a neustále se kontaktují se samicemi, ti pak hledají úkryt.

- Halančíci vyžadují krmení živou potravou (koretrami, patentkami, dafniemi, buchankami, artemiem), jen některé můžeš doplňkově krmit krmnými vločkami nebo granulemi.

A kde je sehnat?

Česká halančíkářská společnost pořádá každoročně výstavu v Botanické zahradě UK v Praze Na Slupi. V roce 2014 to bude v polovině června. Sleduj tyto stránky, brzy zde najdeš plakát s přesným datem. Na ukončení výstavy se koná dražba, na které si můžeš halančíky pořídit. Za pár běžných druhů ale zaplatíš nejméně 75,-Kč. Tam se také  setkáš  s chovateli, kteří ti rybky mohou poslat. Můžeš také napsat na tuto adresu a my ti dáme kontakt na některého chovatele.

Přeji ti hodně halančíkářských úspěchů          ČHS