Jirko, halančíky opravdu běžně neseženeš. Všeobecně je rozšířeno, že jsou to rybky, které se dožívají krátkého věku a že jsou náročné na chov. Není to pravda, mají jen zvláštní nároky. Když je dodržíš, určitě budeš mít z jejich chovu radost a dočkáš se i mláďat.
Poradím ti, jaké zásady bys měl dodržet:
- Halančíci nejsou ryby pro začátečníky, měl bys mít zkušenosti z chovem jiných rybek, např. živorodek.
- Halančíci nejsou rybky vhodné do společenského akvária s jinými druhy. Nejlépe jim vyhovuje samostatné akvárium. Můžeš mít pohromadě jen některé snášenlivé druhy, např. Fundulopanchax gardneri, kteří se pohybují ve středu vodního sloupce a Aplocheilus lineatus, které jsou hladinovými rybkami; doplnit je mohou sumečci rodu ancistrus.
- Halančíky můžeš chovat v běžné vodovodní vodě, nemusíš ani vzduchovat, ale občas, nejméně 1x za 14 dní, jim vyměnit třetinu vody. Běžným druhům vyhovuje pokojová teplota vody, tedy okolo 22 - 24 °C. Nevadí jim krátkodobý pokles teplot pod 20 °C, pozor si ale dej v létě na přehřátí v bytě, při teplotě nad 26 °C už hynou!
- Dobré je mít akvárium osázené "halančíkářskými" rostlinami, jako jsou microsorium, bolbitis, vesicilaria, anubiasy. Rybky zde najdou vhodné úkryty. I u běžných druhů bývají samečci agresivní k jiným samcům a neustále se kontaktují se samicemi, ti pak hledají úkryt.
- Halančíci vyžadují krmení živou potravou (koretrami, patentkami, dafniemi, buchankami, artemiem), jen některé můžeš doplňkově krmit krmnými vločkami nebo granulemi.
A kde je sehnat?
Česká halančíkářská společnost pořádá každoročně výstavu v Botanické zahradě UK v Praze Na Slupi. V roce 2014 to bude v polovině června. Sleduj tyto stránky, brzy zde najdeš plakát s přesným datem. Na ukončení výstavy se koná dražba, na které si můžeš halančíky pořídit. Za pár běžných druhů ale zaplatíš nejméně 75,-Kč. Tam se také setkáš s chovateli, kteří ti rybky mohou poslat. Můžeš také napsat na tuto adresu a my ti dáme kontakt na některého chovatele.
Přeji ti hodně halančíkářských úspěchů ČHS